Trophy night for Burghley

Club Champions at Burghley Park Golf Club ' (left to right) Will'Robinson (Junior Champion, and net winner of the Club Championship), Hannah Vaughan (Ladies Champion), Anne Hughes (Ladies net Champion), Adi Ward (Club Champion). EMN-151124-162925001
Club Champions at Burghley Park Golf Club ' (left to right) Will'Robinson (Junior Champion, and net winner of the Club Championship), Hannah Vaughan (Ladies Champion), Anne Hughes (Ladies net Champion), Adi Ward (Club Champion). EMN-151124-162925001
0
Have your say

The clubhouse was packed at Burghley Park last Friday for the annual presentation evening.

Club captain David Devlin welcomed the nearly 200 members present and thanked the competitions committees for their hard work during the club’s 125th anniversary year.

The outstanding performer of the year was Will Robinson, who won all the major trophies in the junior section, along with the trophy for most improved male player of the year, having reduced his handicap from 18 to 8 as a result of a summer of hard work on the practice ground.

A new champion was crowned in the men’s section. In a very tough competition played over 36 holes on a very wet day in July, Adi Ward put together two very solid rounds of 74 and 77 for a total of 151 gross, which left him three shots clear of runner-up Bernie Clarke (154).

In the ladies’ event, Hannah Vaughan’s gross 153 was two shots better than her winning score last year, as she took the title for a seventh year in a row.

Hannah has recently turned professional.

In the seniors’ championship, George Clayton-Jones took the Alec London trophy with 38 points, whilst Will Robinson claimed the juniors’ championship with an outstanding net 63, as well as winning the net category in the overall club championship with a total of 131 (63 + 68), nine clear of second-placed Jason Rudkin on 140.

George Beadle, who showed great consistency to win the LCP Trophy gross competition played over three rounds in consecutive weeks, was presented with it by former Burghley Park captain Les Pepper. Scratch player Beadle, who was runner-up last year, put together rounds of 73, 75 and 73 for an impressive 221, to win by nine shots from Adi Ward on 230.

In the net competition, Jordan Mayman (210) beat younger brother Adam (211).

The ladies’ closest equivalent is the Latimer Cup, awarded to the player with the best six net medal cards during the season. This year, the title went to Anne Fensom, who edged out Mary Sharp.

Most improved player of the year was Will Robinson, who made a 10-shot improvement from 18 to eight giving him the trophy. His brother Jacob was second after coming down from 26 to 17 and by Tom Mowforth, who reduced from 20 to 11.

On the ladies’ side, the title went to Barbara Newell, who started the year on 32 and ended on 27, ahead of Janet Metcalfe (34 to 31).

In the knockout competitions, Dave Millichip and Alex Cole became the first pair to successfully defend the Men’s Winter League title.

In the ladies’ event, Jan Devlin and Janet Duff overcame Joan Hickman and Margaret Middleton in the final.

The final of the singles knockout for the 1895 Cup was an intriguing battle between Alan Gray and Jason Rudkin over 36 holes.

It went to the last green, with Gray snatching the lead for the first time in the match to take the title 1 up.

The Cottingham Salvers for the Men’s summer pairs went to Paul Evans and Chris Palmer, who beat Adi Ward and Greg Shelton in the final.

Jan Devlin beat Pippa LeSage to claim the Midweek Ladies knockout trophy.

The Mixed knockout for the Swindin Trophy went to George Beadle and Chris Clarke. The Single Figure Cup went to Jason Rudkin with a net 67, just ahead of Jason Clarke on 68.

The 10-18 Cup was notable for an outstanding performance from Tom Mowforth, who shot a remarkable net 63 to win by four clear shots from Gary Harrison (67).

The Rabbit Cup (for handicaps 19-28) saw William Hanson’s net 70 edging out Robert Dennis on countback.

l More news and pictures from the presentation night will be in next week’s paper.

The P.J. Trophy went to Peter

Barnes with 42 points, ahead of Martin Ash on 40.

The Juniors section is in excellent health at the moment, with a number of promising

The two round Peck Memorial (net) was tightly contested, with Phil Hunt emerging as

the winner on countback over 2nd and 3rd placed Thomas Bonnett and Jon Tyrrell. Hunt’s

winning score was 137. The Tate & Lyle (gross) competition, played simultaneously,

saw David Scott return to form with rounds of 74 and 73 for a total of 147, six shots

clear of Bernie Clarke and Trevor Smith on 153.

Several multiple winners appeared in the Ladies section, with Anne Hughes claiming the

Coronation Foursomes (with Carol Johnson), the Daily Mail Foursomes (again with

Carol Johnson), the prize for the best 4 EWGA medals during the year, and the Club

Championships net; Gail Hunt was also a 4 time winner taking the Jim Shannon Medal,

the Ping Four Ball (with Stephanie Crook), the Autumn Leaves (again with Stephanie

Crook) and the Ladies Winners Salver; Gill Bedford won the Eclectic competition, the PJ

Trophy and the Bailey Foursomes (with Hannah Vaughan); Janet Duff claimed the

Winter League (with Jan Devlin), the Autumn Cup (with Anne Harrison-Smith), and the

Peggy Baxter Trophy; Stephanie Crook was also a 3 time winner, securing the Ping Four

ball (with Gail Hunt), The Autumn Shield (with Nicky Plumtree) and the Autumn Leaves

(with Gail Hunt); Jan Devlin took the Winter League (with Janet Duff) and the Midweek

knockout; Sue Churchill won the Jubilee Cup and the Brenda Capon Shield; Barbara

Newell took the Rudkin Cup and the Most Improved Player trophy; Nicky Plumtree

claimed the Quincentenary Cup and the Autumn Shield (with Stephanie Crook); whilst

Hannah Vaughan won the Bailey Foursomes and the Club Championships Gross.

Other Ladies winners were Margaret Middleton (Golf Foundation Brooch), Chris Wright

(David Blaik Medal), Jenni Downing (Stella Spiegl Trophy), Maggie Friend (Macmillan

Spoon), Isobel Reading (Heart Foundation Cup), Anne Fensom (Latimer Trophy), Pippa

LeSage (Rabbit Cup), Kay Hircock (Barnes Bowl), Sue Adlam (Bolton Spoons, with Bev

Harpham), Anne Harrison-Smith (Autumn Cup, with Janet Duff), and Elaine Brown

(Challenge Cup).

Other Men’s and Mixed competition winners were Andrew Vaughan (EGU Gold Medal),

Rob Woods (Alfa Romeo Shield), Mike Goulding (Sandy Gray-Smith Medal), Cathal

McHugh (Walters Shield), Callum Pridmore (Jim Shannon Trophy), Tom Mowforth

(Francis Friend Medal), Kevin Bates (Terry Baxter Trophy), Gill Bedford (Mulligan

Trophy), John Neal & Richard Skillen (Jackson Trophy), Sanjay Nithiyilingam & Peter

Beeke (Good Friday Adult & Junior Foursomes), Bill O’Driscoll & Adam Vaughan (Daily

Mail Foursomes), Phil Bell (Coronation Cup), Jamie Burton, Alastair Howden & Ryan

Jenkins (Three Man Team Challenge), Alec Sherwin & Jorge Tinoco (Jubilee Cup),

Alexander Shelton (Brenda Capon Memorial Trophy), Richard Goodson (Captains Day),

Richard & Dean Vaughan (Father & Son Trophy), John & Jordan Mayman (Family

Foursomes), Steve Mossey (Sandy Gray Smith Seniors Trophy), Ian McDonald (Wass

Memorial Trophy) and Mike Barton (Veterans Tankard).

Other monthly and midweek medals and Stablefords throughout the season were won

by Jon Tyrrell, Ian Mooney, Mark Yarham, David Devlin, Terry Austin, Gary Steadman,

Ryan Birtles, Adrian Boyden, Alan Gray, Carl Taylor, Kevin Bates, Howard Boylan,

Robert Woods, Phil Bell, Bill Sewell, Bob Emmins, Alan Kinch, Gary Harrison, and Chris

Savage.