Good turnout to Melton’s 2016 Fatstock Show

Matthew O'Callaghan and Mayor David Wright present the cup for the Champion Beast .
Matthew O'Callaghan and Mayor David Wright present the cup for the Champion Beast .
0
Have your say

Melton held its annual Melton Christmas Fatstock Show and Sale on Tuesday, at the town’s Cattle Market.

Dozens of entries were put in by farmers and food producers, all keen to take home a coveted prize.

The West family Robert, Davina and Richard from the J.F.Burbidge farm celebrated their 3rd straight win in the Champion Sheep class.

The West family Robert, Davina and Richard from the J.F.Burbidge farm celebrated their 3rd straight win in the Champion Sheep class.

The top prize of £400, for the Brownlow Challenge Cup Champion Beast In Show, went to C & G Davies and was presented by Matthew O’Callaghan and Mayor of Melton David Wright.

The Hempshall Challenge Cup Reserve Champion Beast (prize £150) also went to C & G Davies.

There were also individual awards for Champion Sheep and Pigs.

An impressive quality of entries went forward for the pork pie classes. Food classes were held in the Exhibition Hall, where judges also looked at entries for floral art.

Andrina Terzza scooped the Best in Show award for her Ali Baba themed flower display.

Andrina Terzza scooped the Best in Show award for her Ali Baba themed flower display.

Chairman Harry Baines said: “We were delighted with the number of entries this year which made another successful show thanks to the hard work from all involved and our sponsors.

“The livestock judges and the Exhibition Hall Judges (cheeses, pork pies, sausages, pastries, home baking and floral art) made special comment on the exceptional quality of all entries‎.

“We are all looking forward the black tie dinner dance on the Friday following the show, including presentation of trophies.”

RESULTS:

Richard Taylor from Owen Taylor & Co. won in both pies and sausages classes

Richard Taylor from Owen Taylor & Co. won in both pies and sausages classes

**Cattle

Champion Beast In show- 1013 C & G Davies

Reserve Champion Beast in Show- 1005 C & G Davies

Best Limousin in Show- 1005 C & G Davies

Tuxford and Tebbutt Process Manager Peter Hughes with their cup for Best Stilton cheese in Show.

Tuxford and Tebbutt Process Manager Peter Hughes with their cup for Best Stilton cheese in Show.

Best Presented Beast- 1009 M J Brown

Class 1- the best steer

1st - C & G Davies, Gaddesby

2nd – J B Thompson, Stainby

3rd - D J Scarborough, Great Ponton

Class 2- Novice class for the best steer

Guy Coombs and Ian Heircock collected 5 awards for Walkers pork pies.

Guy Coombs and Ian Heircock collected 5 awards for Walkers pork pies.

1st - Nick Seaman, Wymondham

Class 3- Novice Class for the best Heifer

1st - M J Brown, Melton Mowbray

2nd - HD & PJ Cranfield, Bourne

3rd - J Doyle, Great Yarmouth

Class 4- The Best Heifer

1st - C & G Davies, Gaddesby

2nd - C & G Davies, Gaddesby

3rd - J B Thompson, Stainby

Class 5- The best steer or heifer exhibited by a Derby market vendor

1st - Mr Naylor

2nd - Steve Thompson

Class 6– one beast home bred

1st - AJ & B Bell, Thurlaston

2nd AJ & B Bell, Thurlaston

3rd - J B Thompson, Stainby

Class7- One steer

1st - J B Thompson, Stainby

2nd J B Thompson, Stainby

3rd - Tom Seaman, Wymondham

Class 8- one heifer

1st - J B Thompson, Stainby

2nd C & G Davies, Gaddesby

3rd - J F Sharp & Son, Waltham on the Wolds

Class 9- the best pair of beast

1st - Tom Seaman, Wymondham

Class 11- the best dairy bred cow

1st - BE & AM Kirby & Sons, Oakham

2nd - W F Mann & Son, Queniborough

3rd - BE & AM Kirby & Sons, Oakham

Class 12- The best beef bred cow

1st S J Branson, Gaddesby

2nd - J B Thompson, Stainby

3rd Mike Carter, Lutterworth

Championship for the best cow over 30 months

1st S J Branson, Gaddesby

2nd J B Thompson, Stainby

**Sheep

Champion Lambs- J F Burbidge & Sons

Reserve Champion Lambs- J F Burbidge & Sons

Best Exhibitor J F Burbidge & Sons

Class 20- the best pen of goats

1st - Willows activity farm, St. Albans

2nd - Willows activity farm, St. Albans

3rd - L M Anderson, Melton Mowbray

Class 21- the best pen of three native lambs

1st - J F Burbidge, Stamford

2nd - J F Burbidge, Stamford

3rd - R W Barker, Grantham

Class 22- the best pen of three continental lambs

1st - J F Burbidge, Stamford

2nd - M Howkins, Leicestershire

3rd - D N Burbidge, Market Harborough

Class 23- the best pen of three continental lambs

1st - J F Burbidge, Stamford

2nd - J F Burbidge, Stamford

3rd - S Hubbard, Oakham

Class 24- the best pen of three lambs

1st - R W Barker, Grantham

2nd - J F Burbidge, Stamford

3rd - T P Scott & Son, Rutland

Class 25- the best pen of three lambs

1st - S Hubbard, Oakham

2nd - T P Scott & Son, Rutland

3rd - T P Scott & Son, Rutland

Class 26- RABI Best Single Lambs of any weight or breed

1st - S Hubbard, Oakham

2nd - T P Scott & Son, Rutland

3rd - J F Burbidge, Stamford

Class 27- commercial class for the best pen of five lambs

1st - J F Burbidge, Stamford

2nd - T Bustance, Spalding

3rd - S Booth, Ab Kettleby

Class 28- commercial class for the best pen of five cull sheep

1st - J Bustance, Weston

2nd - J Bustance, Weston

3rd - T Bustance, Spalding

**Pigs

Champion Pigs in Show- W D Copley & Son, Melton Mowbray

Reserve champion Pigs in Show- W D Copley & Son, Melton Mowbray

Class 30- the best pair of pork pigs

1st - M Robinson, Melton Mowbray

2nd S Taylor, Bottesford

Class 31- best pair of cutter pigs

1st - W D Copley & Son, Melton Mowbray

2nd S Taylor, Bottesford

Class 32- the best pair of bacon pigs

1st - W D Copley & Son, Melton Mowbray

2nd W D Copley & Son, Melton Mowbray

Exhibition Hall

Best in show- Janet Seston

**Cheese

Class 40- best 2 stilton cheeses

1st - Tuxford & Tebbutt, Melton Mowbray

2nd - Tuxford & Tebbutt, Melton Mowbray

2nd - Tuxford & Tebbutt, Melton Mowbray

4th - Long Clawson Dairy, Melton Mowbray

Class 40a- the best midlands cheese

1st long clawson dairy, melton Mowbray

2nd Tuxford & Tebbutt, Melton Mowbray

3rd - long clawson dairy, melton Mowbray

**Pork Pies

Class 41- best 3 melton Mowbray pork pies

1st Walker & son, Beaumont Leys

2nd - S M Wall, Melton Mowbray

3rd - Walker & Son, Beaumont leys

Class 42- best 2 pork pies within a weight range

1st walker & son, Beaumont leys

2nd - mrs kings pies, cotgrave

3rd - mrs kings pies, cotgrave

Class 43- best 2 pork pies within a weight range

1st - walker and son, Beaumont leys

2nd walker and son, Beaumont leys

Class 44- best single commercial pork pies

1st walker and son, Beaumont leys

2nd Robert bowring, melton Mowbray

3rd Robert bowring, melton Mowbray

Class 45 best single commercial pork pie

1st - walker and son, Beaumont leys

2nd walker and son, Beaumont leys

3rd Robert bowring, melton Mowbray

**Pastry

Class 46 best s & k pie and Cornish pasty

1st Owen Taylor & Son, leabrooks

2nd Robert bowring, melton Mowbray

3rd T Deakin, Sutton in ashfield

Class 47 best speciality pie

1st T Deakin, Sutton in ashfield

2nd Steve Leeson, Oakham

3rd Owen Taylor & Son, Leabrooks

**Sausages

Class 48- best selection of 6 pork sausages

1st - Grasmere farms

2nd owen taylor & Son, leabrooks

3rd steve leeson, oakham

Class 49 best selection of speciality pork sausages

1st owen taylor & son, leabrooks

2nd steve leeson, oakham

3rd grasmere farms

Class 50- best selection of speciality sausages not containing pork or garlic

1st owen taylor & son

2nd Bill Coolint, shepshed

3rd - clarkes of queniborough

**Home baking

Class 55- best 6 mince pies

1st Gillian Lant, Melton Mowbray

2nd - Fiona Long

3rd Brenda Witcomb, Melton Mowbray

Class 56- best Victoria sandwhich

1st - Brenda witcomb, melton Mowbray

2nd gillian lant, melton Mowbray

3rd Fiona long

Class 57- best yule log

1st J Seston, Edwinstowe

2nd Kathy Wisher, Willoughby on the wolds

3rd Fiona Long

Class 58- best cake with Christmas theme

1st J Seston, Edwinstowe

2nd Justine Sore, Melton Mowbray

3rd Coralie Featherstone, Markfield

**Flowers

Class 1- its pantomime time

1st Andrina Terzza, Melton Mowbray

2nd June Allsop, Hoby

3rd Viv James, Asfordby

Class 2 where icicles hang

1st Andrina Terzza, Melton Mowbray

2nd Sandra Meakin, Thorpe Arnold

3rd Julie Van Biljon, Castle bythan

Class 4- Christmas hotpot

1st Jane Meakin, Freeby

2nd june allsop, hoby

3rd Sandra Meakin, Thorpe Arnold